
Прочетен: 2730 Коментари: 8 Гласове:
Последна промяна: 09.02.2020 12:35


Отдавна се каня да напиша един фундаментален труд за така яростно рекламираната демокрация, защото много хора вярват в нея без да имат представа за какво става въпрос и дори гордо се наричат демократи. Ще се опитам да представя материята максимално сбито, без дори да засягам произхода на понятието в древността.
Според феновете на демокрацията тя има 6 основни принципа:
1. НАРОДОВЛАСТИЕ, включващо: народът сам кове законите, избира свои представители и може да ги сменя и решава важни въпроси с референдум.
Ми, браво! Да видим как е на практика. Народът до сега никога и никъде не е изковал нито един закон нито в робовладелска Гърция, нито в робовладелска Америка, защото това няма как да стане на практика, а неговите избраници правят закони, които устройват предимно тях самите. В България народът често няма представа кои са представителите му, камо ли да ги сменя. Референдумите у нас са нежелани от "демократите", защото могат да им объркат далаверите, затова са по-редки от слънчевите затъмнения.
В една държава в света съществува т.н. пряка демокрация, където хората решават всички държавни и месни въпроси чрез референдуми. Повтарям, само в една даржава - Швейцария.
2.БОЛШИНСТВОТО РЕШАВА - тоя принцип е най-формалния, да не кажа, че никога не се е прилагал. В повечето държави съществуват редица ограничения като: право на глас, имотен и образователен ценз и всякакви други ограничения, за да може контролът винаги да остава в ръцете на управниците. Куриозно е, че жените в Швейцария получават право на глас чак в 1971 година. Но комент!
В България болшинствата са абсолютно изфабрикувани и често се състоят от мъртви души и купени арийци по махалите т.е. всеки, който има безотчетни пари от далавери и наркотици може да си направи мнозинство.
3. ПРЕДСТАВИТЕЛНОСТТА - най деликатния момент в сборника от принципи. В началото на Агората е било ясно - само конницити т.е. около 5000 най-богати граждани от 200 000 Атина са имали право на глас. Робите и жените не са смятани дори за човешки същества. Сега обаче тоя номер не минава и злодеите набързо съчиняват "представителната демокрация" т.е. някой наужким ще представя твоите желания в държавната институция - парламент. Ако, обаче не ги представи, ти го махаш и заменяш друг. Дръжте ме да не падна от смях! Глупости на търкалета.
Забележка на авторите на демокрацията, цитирам: "Демокрацията, както никоя форма на управление, се нуждае от качествени лидери. За съжаление обаче избирателната система като елемент на демокрацията не гарантира тяхната селекция."
4. СВОБОДАТА - за основа на тоя принцип се приема Декларацията за независимостта на САЩ. В нея е записано, че всички хора по рождение имат правото на живот, свобода и щастие. Няма що, сладки приказки, направо просълзяващи. В добавка нашите измислиха и "равния старт".
Направо не ми се коментира. Точно САЩ да осигурат право на живот, свобода и щастие, те, които са безчинствали във всяка една страна по света и са погубили толкова невинни хора, нолкото никой друг в историята. Тоя принцип, прилаган от САЩ е класически пример за оксиморон. Колкото до "равния старт"...това е най-голямото лицемерие, което е възможно.
5. РАВЕНСТВОТО - най-смешният от принципите. Толкова е абсурден, че няма да си давам труд изобщо да го коментирам а направо ще цитирам "демократите": "Неговото съдържание е съвкупността от права, които дават възможност на всеки гражданин да избира и да бъде избиран в структурата на властта. Това равенство е формално и не гарантира на всеки реално участие във властта. Равенството (като ценност на демокрацията) е неин принцип не за да се разбира, че всички имат еднакви способности за политическо участие и дейност. Ако умният човек и глупавият човек се ползват с равни права за гласуване, то техният шанс да попаднат в политическия елит е неравен." Хабен, зи, ферщанден? Всичко е прах в очите.
6. ПЛУРАЛИЗМЪТ - включва: признаване правото на съществуване на различни интереси, многообразие на центровете на властта, изключване правото на една власт или една личност да доминира над останалите и равноправие на политическите сили в борбата за власт.
По точко "първа" питайте бабата, която джандарите едва не умориха от страх, защото си позволила да вика срещу властта. У нас "никога" една личност не е доминирала над другите, особено пък в момента. Някой против?...Хм!!! В България политическите сили са "абсолютно равноправни в борбата за власт", особено някои с повече мангизи и протекции от САЩ.
Това е демокрацията, другарки и другари, дами и господа - лъжа и измама, демагогия на демагогиите, дъвка за наивници или направо въздух под налягане. Не ви съветвам да се обявявате за демократи. Конфузно е някак. :)
КРАЙ
Непревъзмогнатото минало – криминалната ...
ПатРиОСТAЩИНАта - характерен белег на му...
Почитания !
бих рекла, тези "фундаментални" и основополагащи..сбрани афоризми )
ги разказвай дОма..на унуката..ще и бъде полезно, или на хубавата ти..булка..
или, ги постваш за дядо венцоо и бай Бляку..? нема лошо..дружки сте)
а, те многоо обичали.."да гласуват"..таман, да се понаучат и образоват..
на..некои мурафети..
смяххх и поздрави весели./джули
бих рекла, тези "фундаментални" и основополагащи..сбрани афоризми )
ги разказвай дОма..на унуката..ще и бъде полезно, или на хубавата ти..булка..
или, ги постваш за дядо венцоо и бай Бляку..? нема лошо..дружки сте)
а, те многоо обичали.."да гласуват"..таман, да се понаучат и образоват..
на..некои мурафети..
смяххх и поздрави весели./джули
Винаги си на косъм да те шитна, но днес ще се правя на демократ. :)
П.с. И нито си на 30 войни нито на 30 години, ама карай.
Деяния, еманиращи меркантилността--обединена с користта, раздорите и алчността,
не са ценностно исконно явление. Така, че демокрацията да си я блъскат в главата. Защо ли си мислят, че всички са заблудени от скачащите маймуни.
Още веднъж---адмирации
Деяния, еманиращи меркантилността--обединена с користта, раздорите и алчността,
не са ценностно исконно явление. Така, че демокрацията да си я блъскат в главата. Защо ли си мислят, че всички са заблудени от скачащите маймуни.
Още веднъж---адмирации
Е, някои хора са запазили способността си да мислят, а други никога не са я притежавали.